Czech  English

Letecká akrobacie – sezona 2012

10.01 2013

Rok 2012 vypadal na začátku sezóny velice slibně. Kromě kategorie Advanced na motorových letadlech, kde nebylo zcela jasné složení reprezentačního družstva na soutěž MS, jsme měli následující složení reprezentačních týmů v jednotlivých kategoriích:

Advanced kluzáky:

Jiří Jeník, Michal Čechmánek, Ivo Červinka, Jan Rolinek

Unlimited kluzáky:

Přemysl Vávra, Miroslav Červenka, Jan Rozlivka, Miloš Ramert

Unlimited motorové letouny:

Martin Šonka, Petr Kopfstein, Marek Hyka, Jan Rozlivka, Jan Adamec, Miroslav Červenka

Toto složení dávalo velké naděje na slušné medailové umístění na soutěžích MS a ME.

Bohužel plány každého z nás mění sám život a tak v průběhu roku musel z přípravy ze zdravotních důvodů odstoupit Jan Rozlivka a Miroslav Červenka.

Účast na ME Unlimited z rodinných důvodů odřekl Petr Kopfstein a Jan Adamec z pracovních důvodů. Martin Šonka a jeho služba vlasti v zájmu našeho klidného spánku, mu nakonec umožnila zúčastnit se v rámci ME Unlimited pouze soutěže ve Free Style.

Zbytku reprezentace se přesto povedlo úspěšně reprezentovat republiku, AeČR a také českou akrobatickou školu:

Úspechy za rok 2012

15th FAI World Glider Aerobatic Championships 2012, Dubnica nad Váhom

9. – 18. August 2012

Přemysl VÁVRA získal bronzovou medaili z volné sestavy. Ve finálním světovém žebříčku obsadil Přemysl VÁVRA 8. místo.

3rd FAI World Advanced Glider Aerobatic Championships 2012, Dubnica nad Váhom

9. – 18. August 2012

Michal ČECHMÁNEK získal zlatou medaili z volné sestavy. V celkovém hodnocení tajných sestav se Michal ČECHMÁNEK umístilna 7. místě a Jan ROLINEK na 9. místě. Ve finálním světovém žebříčku obsadil Michal ČECHMÁNEK 4. místo.

Letecká akrobacie

18th FAI European Aerobatic Championship 2012

Dubnica nad Váhom, 1. – 9. September 2012

Marek Hyka se umístil ve volné sestavě na 8. místě. Martin Šonka se umístilve free style na 7. místě.

Za posledních osmnáct let od roku 1995, kdy jsme zavedli novou koncepci přípravy postavenou na aktivistické základně realizačního týmu, z důvodu minimální podpory ze strany státu, piloti reprezentace ČR v letecké akrobacii získali 64 medailí z mistrovství světa a Evropy, včetně dvou titulů absolutního mistra světa a zlatého družstva z mistrovství světa.

Aerobatic Freestyle Chellenge

Dalším velkým úspěchem akrobacie ČR, bylo uspořádání soutěže Aerobatic Freestyle Challenge v Praze, kde se znovu předvedl akrobatickému světu tzv. on-line systém hodnocení, dík kterému se povedlo odvysílat tuto soutěž v televizním přímém přenosu.

On-line systém hodnocení jsme poprvé předvedli v roce 2004 v rámci ME Akrobacie na kluzácích konaného v Moravské Třebové, jako alternativní- rychlý způsob vyhodnocení výkonů pilota a ukázání okamžitého výsledku. Tento požadavek vzniknul ze strany sportovních režisérů, jako nutnost při prosazování letecké akrobacie v televizi, kdy se minimálně finále prvních 10-12 závodníku dá odvysílat v přímém přenosu.

Tento systém se pak následně povedlo použít a odvysílal se přímý přenos ze soutěže v Roudnici nad Labem a soutěže v rámci ME kategorie Unlimited konaného v Hradci Králové.

Tak, jak se i ostatní sporty snaží měnit svoje pravidla a přizpůsobovat je požadavkům televize, musí to dělat i letecká akrobacie, která se při své finanční náročnosti v budoucnu neobejde bez reklamních partnerů, které zajímá hlavně sledovanost a množství televizních diváků.

Věřím, že i postupné změny v lehce „zkostnatělé“ CIVA, která každoročním zasedáním pouze zkomplikuje již komplikované pravidla, se uberou správnou cestou a prosazováním letecké akrobacii v TV. Pokud se tyto změny neuskuteční, zůstane akrobacie a hlavně její královská kategorie pouze setkáním starých movitých přátel, kteří zaplatí „zájezd“ pro rozhodčí a ostatní funkcionáře CIVA.

Výsledky Aerobatic Freestyle Challenge

Aerobatic Freestyle Challenge, Praha, 16. June 2012

Martin ŠONKA 1. místo

Petr KOPFSTEIN 4. místo

Marek HYKA 7. místo

Bylo nás vidět!

Více než milion diváků nás vidělo při dvaadvaceti vystoupeních na čtrnácti leteckých dnech po celé České republice. Naši přípravu na soutěže i střípky ze zákulisí letecké akrobacie sledovaly další miliony diváků prostřednictvím celoplošných televizí – svou pozornost nám v reportážích i dokumentech věnovala Česká televize, televize Nova i Prima COOL, stejně jako řada dalších internetových i tištěných médií. Součástí naší prezentace bylo i zviditelnění partnerů reprezentace.

Závěr

Děkuji všem reprezentantům, kteří mi důvěřují při zajišťování jejich přípravy, všem členům realizačního týmu za pomoc a všem co fandí letecké akrobacii a sportu.

Přeji všem hodně úspěchů v práci, sportovcům co nejlepší výsledky na soutěžích, ale všem hlavně zdraví.

Těm, co nás nebo mě osobně pomlouvají, např.: www.Exotopedia.org/PavelMácha, přeji hodně duševního zdraví, protože při náhodném čtení smyšlených příběhů od uvedeného autora mám pocit, že tyto články jsou odrazem poctivého duševního šílenství.

Ing. Stanislav BAJZÍK

trenér reprezentace ČR v letecké akrobacii